Gucio nie może się skupić

„Uczucia Gucia. Gucio nie może się skupić”. Weź głęboki oddech i włącz uważność

„Uczucia Gucia” to seria książeczek o wyjątkowym jednorożcu – wyjątkowym, bo jego grzywa zmienia kolor w zależności od uczucia, które akurat przepełnia jego serce. Spośród książeczek skupiających się na emocjach dzieci ta wyróżnia się dzięki zawartym w niej ćwiczeniom oddechowym, które mają pomóc najmłodszym zapanować nad emocjami.

Jednorożec Gucio od rana jest trochę nieobecny. Odlatuje gdzieś myślami. Rozmawia z kolegą na zajęciach i źle wykonuje zadanie przedszkolne. Zapomina melodię na innych, choć przecież przed chwilą ją słyszał. Jest jak w tytule: „Gucio nie może się skupić”.

Znany problem? Znany. Dzieci często myślą o czymś innym, wybiegają do innych światów. Książka jednak nie poprzestaje na diagnozie problemu, bo ma też rozwiązanie. Są to ćwiczenia oddechowe. Są proste i działają na wyobraźnię (Gucio wyobraża sobie, że ma na środku czoła guziczek włączający i wyłączający skupienie). Skoncentrowanie się na oddechu ma pomóc w byciu tu i teraz. W książce to działa.

„Gucio nie może się skupić„. Ciałem na zajęciach, ale myślami jednorożec jest gdzie indziej

Seria „Uczucia Gucia” dla najmłodszych

Jeśli spojrzeć na inne książki z serii „Uczucia Gucia”, okaże się, że wszystkie są oparte na jednym schemacie. Mamy wprowadzenie dotyczące Gucia i niezwykłych właściwości jego grzywy, która – jeśli wszystko jest dobrze – jest we wszystkich kolorach tęczy, a jeśli nie – przybiera jeden kolor symbolizujący rozpierającą go emocję. Każda książka opowiada o innym uczuciu. Mamy kilka scenek z życia jednorożca, które uświadamiają nam na przykładach, z czym zmaga się bohater. Przykładów, w których odnaleźć może się wiele dzieci.

Panaceum mają być ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia, które mój czteroletni syn bardzo lubi. Lubi zresztą wszystko, co go jako czytelnika uaktywnia, począwszy od określenia własnego stanu emocjonalnego, po wdechy i wydechy właśnie.

Takie ćwiczenia mają pomóc się skupić, ale w innych książeczkach mamy kwestię strachu przed ciemnością, uzewnętrznienia się z naszymi uczuciami przed innymi itd. Ćwiczenia są odpowiednio modyfikowane

Pomysł z ćwiczeniami wydaje się fajny, to taka podpowiedź dla rodzica, co zrobić w konkretnej sytuacji. Ćwiczenia oddechowe są jak narzędzie, tylko sięgać po nie i korzystać.

Moje dzieci lubią Gucia, ale ja, przyznaję się bez bicia, w realnym życiu do ćwiczeń oddechowych się nie odwołuję, nie wykorzystuję więc całego potencjału tej książki i nie mogę powiedzieć „w mojej rodzinie się to sprawdza”. Rodzice, którzy mocniej stawiają na mindfulness, zapewne wykorzystają tę serię mocniej, wychowując swoje dzieci. Choć i bez tego „Uczucia Gucia” stanowią wartość, to dla dziecka ciekawe wprowadzenie w świat emocji.

„Gucio nie może się skupić”

Tekst i ilustracje: Aurelie Chien Chow Chine
Tłumaczenie: Bożena Sęk
Wydawnictwo: Debit

Dodaj komentarz